top of page

Туристичний маршрут до спостережного пункту 4 гвардійського полку "Катюш"

   Туристичний маршрут до спостережного пункту 4 гвардійського мінометного полку «Катюш» розпочинається від Свято-Миколаївської церкви, проходить біля Кочубеївських дубів і лісовою стежкою прямує до пам’ятного знаку, що знаходиться на околиці Миколаївського лісу.

   25 вересня 1941 року звідси корегувався вогонь 3-го дивізіону 4 ГМП, який випустив близько 200 реактивних снарядів по угрупуванню фашистських військ в районі урочища Переруб і затримав наступ ворога майже на два тижні.

Туристичний маршрут  "Чи знаєте Ви Диканьку?"

    Диканька відома у всьому світі, про неї писали М.В.Гоголь, О.С.Пушкін, М.К.Башкирцева. Й нині її історія викликає чималий інтерес туристів з усіх куточків України, а чи знають самі диканці про історію свого селища, про події, які відбувалися тут, людей, що творили історію? Тож аби виправити цю ситуацію працівники історико-краєзнавчого музею ім. Д.М.Гармаша розробили пішохідний екскурсійний маршрут пам'ятними місцями, що знаходяться в центрі селища.

    Розпочинається маршрут біля музею, з зони відпочинку, елементи якої пов'язані з першою згадкою про Диканьку,  там також розташована і пам'ятка техніки - Локомобіль.

    Далі шлях екскурсантів пролягає до приміщення «Трудової слави», де на початку ХХ століття стояв великий дерев’яний сарай, в якому зберігали протипожежний інвентар. А навпроти нинішнього парку Гоголя, побіля згаданої «пожежної частини», в одноповерховій кам’яній будівлі розміщувалась волосна управа – тепер приміщення Пенсійного фонду.

    На західній стороні від волосної управи з 1904 року височіла двоповерхова школа, одна із трьох шкіл села Диканьки, приміщення якої було зведене на кошти поміщиків Кочубеїв. Вона називалася «Четырехклассное училище Министерства просвещения», тепер це картинна галерея ім. М.К.Башкирцевої.

    В парку ім. М.В. Гоголя обов'язкова зупинка біля Дуба Свободи, який був посаджений в березні 1917 року, пам'ятника класику світової літератури - Миколі Гоголю та пам’ятника «Скорботна мати».

    Наступними пунктами маршруту є приміщення колишньої електростанції і млина на розі вулиць Пушкіна і Дружби, меморіальна дошка, присвячена пам’яті скульптора-аматора, заслуженого майстра народної творчості, Почесного громадянина селища Диканьки Леоніда Ільченка, яка встановлена на будинку, в якому він жив та  Свято-Троїцька церква - пам’ятка культової архітектури кінця ХVІІІ століття. Збудована вона в 1780 році в історичному центрі Диканьки на місці старої дерев'яної Хрестовоздвиженської церкви. Її будівничий - внук генерального судді Запорізького війська В.Л. Кочубея Павло Васильович Кочубей.

    Туристичний маршрут проходить мимо пам’ятної стели «Жертвам фашизму», районного Будинку культури, пам'ятника Т.Г.Шевченку, приміщення старої школи, меморіального комплексу на площі Слави, пам'ятника І.І.Кухарю, пошти, де зберігся будинок учительської першої земської школи в Диканьці, який був збудований в 1892 році, і завершується біля пам'ятника знаменитій "Катюші".

bottom of page